Čerpadla pro vrtanou studnu

Čerpadla poskytovaná trhem bývají nejčastěji kalibrována ve dvou parametrech, hloubka "h", ze které čerpadlo může čerpat a průtok "Q" který nám může poskytnout.

Je dobré si před nákupem uvědomit, že tyto dva parametry se navzájem vylučují, jsou vůči sobě nepřímo úměrné.

Když tedy budu čerpat vodu ze sudu, který stojí vedle mě (h=0), dosáhnu skutečně průtoku "Q" uvedeného na obale, pokud ale čerpadlo s charakteristikou h=30 spustím do třicetimetrové studny, průtok "Q" nebude žádný.

Jak vybírat čerpadlo pro vrtanou studnu

Seriózní výrobci dokumentují své výrobky křivkou, která vyjadřuje závislost průtoku na hloubce, ze které čerpáme. Pokud nemáme k disposici křivku, musíme volit nejméně o třetinu vyšší hodnoty než je hloubka naší studny a požadovaný průtok. K hloubce studny musíme ještě připočítat délku vodorovného potrubí, zřídka čerpáme vodu přímo nad studnou.


Z praxe víme, že 10 m vodorovného potrubí překonáme zhruba stejnou silou jako 1 m výšky resp. hloubky, takže pokud čerpáme vodu v koupelně vodorovně vzdálené 50 m od ústí studny, musíme k požadovanému parametru "h" připočítat ještě 5 metrů.

Rozdělení čerpadel

Podle umístění dělíme čerpadla na sací a výtlačná ponorná čerpadla.

Z fyzikálních důvodů fungují sací čerpadla nejvýše do osmimetrové hloubky, jinak musíme volit čerpadlo ponorné. Podle konstrukce dělíme čerpadla na vřetenová, odstředivá a vibrační.