Návratnost do investice

Mělčí kopanou studnu do 5 metrů pořídíte se vším všudy za 40 až 45 000 Kč. Za stejnou cenu ale můžete dostávat o mnohem lepší vodu z kvalitního patnáctimetrového vrtu.

Se štěstím na dobrý a přístupný zdroj vody a bez vysokých nároků na kvalitu provedení může být cena vrtané studny ještě o pár tisíc nižší.


Průměrné náklady na zhotovení vrtané studny, standardní hloubky 25 a více metrů, se pohybuje mezi 40 až 45.000 Kč. To odpovídá ceně ani ne desetimetrové kopané studny.


Pokud máme smůlu a váš pramen se nachází pod 50 m žuly, o kopání ani nepřemýšlejte, na to nenajdete spolehlivou firmu a částka účtovaná za práci by musela být astronomická. Naproti tomu vrt je v takových podmínkách reálný. Ale cena kompletně vystrojené vrtané studny se v takovém případě může přehoupnout i přes 80 tisíc.

Spotřeba vody

Průměrná spotřeba vody v ČR je asi 1 hektolitr na osobu za den, to je asi 35 kubíků za rok. Při ceně, která se dnes blíží sedmdesáti korunám za m3, utratíme za vodu 2 000,- na osobu za rok. Pokud jsme ale majitelé většího pozemku (když se zajímáme o stavbu studny tak pravděpodobně jsme), pokud provozujeme například bazén nebo zahradu, kterou je třeba pravidelně zavlažovat, můžeme klidně počítat s dvojnásobnou spotřebou vody oproti průměru. Pro čtyřčlennou domácnost to tedy znamená výdaj 16 000,- za rok. Náklady na stavbu průměrné vrtané studny se nám tedy vrátí za necelé 4 roky. Když ale zohledníme spotřebu energie a nějaké výdaje za rozbory vody a občasnou údržbu studny, můžeme počítat s návratností naší investice nějakých 6 až 8 let.


Kromě toho, cena účtovaná vodárnami za "veřejnou" vodu zcela jistě není konečná a nikdo dnes netuší, kam se v příštích desetiletích vyšplhá.

Pro všechny případy je také prozíravé, nebýt závislý na jediném zdroji.